אלכוהול – השפעותיו על אימונים והשרירים בגופינו

אלכוהול ואימונים

האם אי פעם תהיתם מהם הנזקים שנגרמים לתהליך בניית השריר בגלל הרגלי השתייה שלכם? האם זה באמת מזיק ללכת עם חברים ולשתות כמה בירות? אם המטרה שלכם להרזות, זה אומר שאתם צריכים לשכוח מאלכוהול בחודש-חודשיים הבאים? או, במידה ואתם ממש משקיעים בדיאטה ובתזונה שלכם, האם תוכלו להתפנק בסוף שבוע עם כמה בירות קרות?

רוב האנשים יעדיפו לשתות קצת אלכוהול בסוף שבוע מאשר "לרמות" עם אוכל שונה מתוכנית התזונה שקבעו. אז מהי התשובה לקשר בין אלכוהול ושרירים? איך אלכוהול משפיע על תהליך בניית השריר?

אלכוהול והורמוני גדילה

בעיה עיקרית בצריכת אלכוהול היא השפעתו על שחרור הורמוני הגדילה. הורמון גדילה הוא החומר בגוף שאחראי על תפקידים חשובים בקשר של בניית השריר בגוף, מביניהם גידול תאים חדשים ופיתוח העצם ברמה המיטבית. הורמון גדילה מופרש בדרך כלל בשעות השינה המוקדמות בלילה, ומהסיבה שאלכוהול מפריע לאופן השינה הטבעי, תהיה ירידה בכמות השיחרור של הורמון הגדילה (עד 70% מהכמות).

אלכוהול וטסטוסטרון

המרכיב הבא עליו האלכוהול משפיע הוא הטסטוסטרון. הטסטוסטרון הוא הורמון גדול שקשור לגדילת השריר והוא הסיבה לכך שלגברים יש מסת שריר גדולה יותר משל הנשים. כשאתם שותים אלכוהול, מיוצר בכבד חומר רעיל לשחרור הטסטוסטרון. חומר זה מקטין את כמות הטסטוסטרון בגוף, וכתוצאה מכך מסת השריר יורדת. אז כשאתם חושבים על העבודה הקשה שעשיתם בחדר כושר, תחחשבו גם על ההשפעה של האלכוהול על השרירים.

אלכוהול והתאוששות

עוד דבר עליו האלכוהול משפיע בהקשר של בניית השריר הוא היכולת להתאושש. משום שאלכוהול הוא סוג של רעלן לגוף, הגוף שמשתמש באנרגיה כדי להוציא אותו מהמערכת ולהעלים את ההשפעות השליליות של האלכוהול. כתוצאה מכך, לא יהיה לכם מספיק אנרגיה לאימונים ולא תהיו רעננים לאימון הבא.

נעמוד בפני הפיתוי?

נעמוד בפני הפיתוי?

אלכוהול והתייבשות

התייבשות היא סיבה נוספת מדוע עליכם לחשוב פעמיים לפני שתיית אלכוהול כשאתם מנסים להתאמן ולעלות במסה. אלכוהול הוא חומר שגורם לשתן בתדירות גבוהה, לכן אם לא תשתו נוזל עם מים או נוזל אחר נטול אלכוהול וקפאין, מאזן המים הטבעי בגופכם ייפגע. התייבשות תגרום לביצועים פיזיים ירודים, רעב מוגבר, ויכולת תאי השריר לייצר ATP (מקור ראשי לסיפוק אנרגיה לשריר).

אלכוהול ויכולת אירובית

אם לא אכפת לכם מהכוח שיש לכם וחושבים שאלכוהול בטוח בשבילכם, כדאי שתחשבו שנית. גם בפעילויות אירוביות, אלכוהול משפיע על הביצועים. בהקשר הזה, אלכוהול יכול לגרום לעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב. מהסיבה הפשוטה שגם ככה הלב שלכם יעבוד בקצב מוגבר במשך פעילות אירובית, התוספת של האלכוהול תשפיע על תפקוד הלב ותגרום לאימון להיות קשה יותר ממה שהוא צריך להיות.

אלכוהול ושומן בגוף

הנושא האחרון שאני הולך לדבר עליו היום בכתבה הזו בהקשר של אלכוהול ואימונים. באלכוהול יש קלוריות, ואתם יכולים למצוא את עצמכם שותים בירה, יין, או משקה אלכוהולי אחר שמכיל מספר קטן יותר של קלוריות מאשר משקה מתוק אחר שאנשים שותים בדרך כלל, אז זה סוג של יתרון כלשהו. עדיין, לאחר מספר משקאות, כמות הקלוריות ששתיתם הייתה עוד ארוחה טובה שהייתם יכולים לאכול..

לסיכום

בפעם הבאה שאתם מתכננים לשתות משקאות אלכוהליים, תתחשבו בהשלכות שצויינו כאן. אלכוהול ובניית שריר לגמרי לא מתחברים זה לזה מהסיבות שציינו במאמר, אך אם אתם לא מתאמנים לאירוע ספורט גדול או מתכוונים לדרוך על במה של תחרות לפיתוח גוף, יש סיכוי שתוכלו להרשות לעצמכם משקה או שניים בתדירות נמוכה מבלי לדאוג יותר מדי.

שימרו על איזון ומתינות ותנסו עד כמה שאפשר לצרוך מים עם האלכוהול, תאכלו יותר ירקות בהמשך היום ותישנו קצת יותר לאחר ששתיתם.

Comments are closed.