מה כדאי לאכול לפני אימון, בזמנו, ואחריו?

תזונה נכונה לפני ואחרי אימון

אז אתם הולכים לחדר כושר על תקן קבוע. אבל האם אתם אוכלים ושותים את הדברים הנכונים כדי להפיק את התועלת המירבית מהמאמץ שלכם?

אתם יכולים לשאול כל מפתח גוף או אתלטי רציני את השאלה מה הם מחשיבים כהיבט החשוב ביותר של האימונים שלהם והם יגידו לכם תזונה נכונה. אם אתם באמת רוצים להשיג את התוצאות הטובות ביותר מהאימונים שלכם, להלן דברים שכדאי לאכול ולשתות לפני אימון, בזמן אימון, ולאחר אימון.

כמה דברים שכדאי לדעת

בזמן פעילות אירובית (ריצה, נסיעה על אופניים, שחייה וכו') שדורשת סיבולת לטווח ארוך, הגוף שלכם משתמש בפחמימות כדי "לתדלק" את עצמו. לאחר שריפת מאגרי הפחמימות, הגוף מתחיל בשריפת שומנים.

בזמן פעילות לא אירובית (אנאירובית) קצרת טווח בתדירות גבוהה (הרמת משקולות, שכיבות סמיכה, מתח), פחמימות בצורת גליקוגן (סוכר מורכב) הן מקור האנרגיה של השרירים שלכם. פעילות כזו בתדירות גבוהה יכולה להשתמש ברוב הפחמימות שנמצאות בשרירים שלכם.

כעת אתם יודעים מה הולך בגופכם כשאתם מתאמנים, הנה דברים שכדאי לאכול ולשתות כדי לגרום לכך שהזיעה שלנו תהיה שווה את זה.

סוכר - לא!

סוכר – לא!

לפני אימון

איכלו פחמימות: גם לאימון אירובי וגם לאימון לא אירובי, מזון בעל פחמימות מורכבות כמו פסטה מחיטה מלאה, אורז, לחם, פירות וירקות הם המקור הטוב ביותר של אנרגיה.

איכלו ארוחה קטנה כשעה לפני האימון: בין 30 ל 60 דקות לפני האימון תוכלו ארוחה קטנה וקלה לעיכול שמכילה פחמימות מורכבות. תתאמנו זמן רב יותר וקשה יותר ולא תיתקלו בבעיות של חוסר סוכר בדם וסחרחורות.

הימנעו מאכילת סוכר: תוותרו על סוכריות או מתוקים למיניהם לפני אימון. אכילת סוכרים כ-60 דקות לפני אימון עלול לגרום לירידה ברמת הסוכר בדם בזמן אימון.

תשקו את הגוף שלכם: רוב האנשים לא שותים מספיק מים כשהם מתאמנים. מים הם מרכיב חיוני שחשוב מאוד לביצוע דברים פיזיים כהלכה, עמידות מפני פציעות, ושמירה על טמפרטורת גוף תקינה.

 

שתו מים.

שתו מים.

בזמן האימון

תמשיכו לשתות: שתו מים כל 15-30 דקות של אימון.

משקאות ספורט: ניתן לשתות משקאות שמכילות פחמימות קלות ואלקטרוליטים. הפחמימות הקלות נכנסות לזרם הדם במהירות כדי להעביר גלוקוז לשרירים הפעילים, מה שעוזר לשיפור הסיבולת. מומלץ לאימונים שנמשכים יותר משעה וחצי.

 

 

אחרי אימון: חלבונים ופחמימות מורכבות

אחרי אימון: חלבונים ופחמימות מורכבות

 

לאחר האימון

מיד לאחר האימון – יותר פחמימות: מיד לאחר האימון תאכלו משהו עם כמות פחמימות מכובדת על מנת להחזיר לשריר את רמת הגליקוגן התקינה.

שעה לאחר מכן – חלבונים: כ- 60 דקות לאחר האימון מומלץ לאכול מזון המכיל חלבונים עם כמה שפחות שומן (עוף, טונה) כדי להחזיר לשריר שלכם את הכוחות שאבדו. כדי להגיע לרמת הגליקוגן התקינה, תוסיפו לארוחה גם פחמימות מורכבות.

עוד מים: אל תשכחו לשתות מים בתום האימון.

 

אכילת המזון המתאים ושתייה תקינה ישפרו את האימונים שלכם כדי שתוכלו לקבל תוצאות יעילות יותר. כמות האנרגיה, הביצועים, והתוצאות שלכם יעלו רמה מעל.

בתיאבון!

Comments are closed.